Jak więc pozbyć się blizn po trądziku? Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie głębokości i widoczności blizn lub ich całkowite wyleczenie. Bardzo ważne jest, by z bliznami potrądzikowymi zgłosić się do specjalisty tak szybko, jak to możliwe, ponieważ świeże blizny likwiduje się znacznie łatwiej i dużo szybciej niż blizny utrwalone, wieloletnie.
Blizny potrądzikowe – skąd się biorą i jak wyglądają?
W okresie dojrzewania nawet 80% populacji boryka się ze zmianami trądzikowymi, stąd problem blizn pozostających po ich leczeniu jest powszechny. Za powstawanie trądziku – w pierwszej kolejności zaskórników, później krost – odpowiada wiele czynników, przede wszystkim nadprodukcja łoju, nieprawidłowe działanie ujść mieszków włosowych i nadmierne rogowacenie korenocytów.
Terapia trądziku, by była skuteczna, musi być wielokierunkowa i obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i właściwą pielęgnację skóry, także metodami gabinetowymi. Prowadzona nieprawidłowo lub na własną rękę powoduje pogorszenie się stanu skóry, co wiąże się z większym ryzykiem powstawania szpecących blizn. Jednym z największych, a zarazem najczęstszych błędów, jest samodzielne usuwanie krostek.
Czytaj także: Pielęgnacja cery trądzikowej – trądzikowy fighter
Blizny w tak widocznych miejscach jak twarz, dekolt, ramiona czy plecy często powodują u pacjentów spadek pewności siebie. Fatalnie wpływają na samopoczucie, niezależnie od tego, czy problem dotyczy młodzieży, czy dorosłych, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do nadmiernej izolacji, co z kolei wpływa na sytuację zawodową czy budowanie relacji międzyludzkich.
Leczenie blizn potrądzikowych
Blizna sama w sobie jest specyficzną tkanką wytworzoną w procesie gojenia, a jej rozmiar, widoczność czy kolor w dużej mierze zależą od postaci trądziku i podjętej terapii – w związku z tym nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, jak pozbyć się blizn po trądziku. Główną rolą zabiegów medycyny estetycznej wskazywanych jako najskuteczniejsze w leczeniu blizn potrądzikowych jest intensywne pobudzanie tkanek skóry do regeneracji.
Pacjentów zwykle najbardziej interesuje to, jakie zabiegi mają szansę przynieść najbardziej spektakularne efekty, ile zabiegów będzie koniecznych i wreszcie ile potrwa proces leczenia blizn. Na te i inne pytania odpowie lekarz w czasie konsultacji, która jest pierwszym krokiem skutecznej terapii leczenia blizn.
Peelingi chemiczne na blizny potrądzikowe
Peelingi chemiczne, zwykle nazywane kwasami, to niezwykle popularne zabiegi, których siłą jest z jednej strony wysoka skuteczność działania, a z drugiej – możliwość indywidualizacji terapii w taki sposób, by była ona jak najlepiej dopasowana do potrzeb danego pacjenta.
Choć istnieje wiele typów kwasów i można stosować je w różnych stężeniach i zestawieniach, mechanizm działania jest zawsze taki sam: peeling chemiczny powoduje kontrolowane złuszczanie, które z kolei prowadzi do intensywnej regeneracji tkanek. Dzięki serii zabiegów kwasami blizny stają się zdecydowanie mniej widoczne i płytsze, a koloryt skóry zostaje ujednolicony.
Warto pamiętać, że idealnym czasem na terapię kwasami jest okres jesienno-zimowy, gdy nie jesteśmy narażeni na intensywne działanie promieni słonecznych. Wiosną i latem zabiegi tego typu nie są wskazane.
Mezoterapia – celne uderzenie w blizny potrądzikowe
Zabieg mezoterapii igłowej i mikroigłowej to jedna z najczęściej wykonywanych procedur w gabinetach medycyny estetycznej. Specjaliści i pacjenci doceniają jej wszechstronność i skuteczność w intensywnym stymulowaniu procesów regeneracji skóry.
Mezoterapia polega na podskórnym podaniu preparatów powodujących intensywną produkcję m.in. kolagenu i elastyny, naturalnych budulców naszej skóry, których właściwości regeneracyjne są nie do przecenienia. Doskonałe efekty przynosi zastosowanie preparatów pochodzących bezpośrednio z krwi pacjenta, na przykład osocza bogatopłytkowego.
Sprawdź także: Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne?
Siłą mezoterapii jest także długofalowe działanie – podane w głąb skóry składniki aktywne poprawiają kondycję skóry, niwelują drobne zmarszczki, ujednolicają koloryt, a także doskonale radzą sobie z bliznami potrądzikowymi. Jaki dokładnie preparat zostanie użyty? Zależy to od rodzaju i stanu skóry pacjenta, a także od jego wieku i oczekiwań – wybór preparatów jest bardzo szeroki, lecz doświadczony lekarz medycyny estetycznej bez problemu dobierze ten idealny, który dzięki serii zabiegów skutecznie rozprawi się z niechcianymi bliznami.
Laserowe leczenie blizn po trądziku – precyzja, skuteczność i bezpieczeństwo
Technologia laserowa rozwija się w zawrotnym tempie. Z jednej strony urządzenia są coraz skuteczniejsze, z drugiej zaś – coraz bezpieczniejsze, co ma ogromne znaczenie dla pacjenta i jego komfortu, fizycznego i psychicznego. Nowoczesne lasery uznawane są za najskuteczniejszą metodę walki z bliznami, także potrądzikowymi, które stanowią szczególne wyzwanie w kontekście ich lokalizacji – gdy blizny pokrywają skórę twarzy, nie wolno zapominać, z jak delikatnym obszarem mamy do czynienia.
Jednym z najczęściej używanych urządzeń jest laser frakcyjny CO2. Jego działanie opiera się na kontrolowanym uszkodzeniu tkanek, które niejako zmuszane są do intensywnej regeneracji. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak zabieg ma charakter długofalowy – tkanki regenerują się nawet do 12 miesięcy.
Inną technologię wykorzystuje laser pikosekundowy – do tkanek docierają ultrakrótkie impulsy o dużej mocy, stąd ten typ lasera charakteryzuje wysokie bezpieczeństwo i równie wysoka skuteczność działania. Intensywna regeneracja, która następuje w głębokich warstwach skóry, prowadzi do widocznego spłycenia blizn i do ujednolicenia kolorytu skóry.
Czytaj także: Laseroterapia w medycynie estetycznej
A może biodermogeneza lub kwas hialuronowy?
Biodermogeneza zwykle nie jest pierwszym wyborem w leczeniu blizn potrądzikowych, jednak warto pochylić się nad tą metodą, która może być przydatna między innymi w terapii prowadzonej na skórze pleców czy ramion. Jej skuteczność wynika z wykorzystania trzech uzupełniających się technologii: próżni (zasysanie skóry), pola elektromagnetycznego i mezoterapii bezigłowej. W trakcie zabiegu składniki odżywcze precyzyjnie docierają do tkanek, a fibroblasty stymulowane są do produkowania naturalnego kolagenu.
Gdy mamy do czynienia z bliznami zanikowymi, skutecznym uzupełnieniem innych terapii jest zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest on wręcz stworzony do wypełniania ubytków tkankowych, z którymi mamy do czynienia między innymi w przypadku blizn potrądzikowych. Wielką zaletą stosowania tej metody jest natychmiastowy efekt – możliwe jest wypełnienie nawet bardzo głębokich blizn podczas jednej wizyty, a rezultaty utrzymują się nawet kilkanaście miesięcy. Dodatkowo kwas hialuronowy ma właściwości regeneracyjne: prowadzi do intensywnej syntezy kolagenu i elastyny w głębszych warstwach skóry, więc z jednej strony sam jest wypełniaczem, a z drugiej prowadzi do naturalnego wypełnienia.
Czas pozbyć się blizn po trądziku!
Jak widać, istnieje wiele metod leczenia blizn potrądzikowych. Czy faktycznie trzeba się nimi przejmować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak gdy obecność blizn negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, obniża samoocenę lub w skrajnych przypadkach odbiera chęć życia, to zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą, by znaleźć najlepszą metodę zmniejszenia widoczności i wypełnienia szpecących blizn.
Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, warto pamiętać, że pozbywanie się blizn po trądziku może być procesem długotrwałym, trwającym od kilku miesięcy nawet do roku. Nie zapominajmy jednak, że nowoczesne technologie, bezpieczne urządzenia i sprawdzone preparaty są najlepszą metodą na odzyskanie pięknej, zdrowej, gładkiej i jednolitej skóry, a kilkumiesięczna terapia prowadzona przez specjalistę pozwoli nam cieszyć się pięknym wyglądem przez resztę życia.
Sprawdź także: Jakie zabiegi na trądzik różowaty?