Stymulatory tkankowe
Kolagen typu I to biostymulator, który pobudza organizm do regeneracji, tworzenia włókien kolagenowych lub elastynowych o kluczowym znaczeniu dla elastyczności i jakości skóry. Kolagen typu I jest rekombinowanym kolagenem ludzkim pozyskiwanym z hodowli jedwabników. Jest w stu procentach bezpieczny, dobrze tolerowany i nie powoduje reakcji alergicznych. Jednocześnie daje bardzo szybkie i naturalne efekty w postaci ujędrnienia, napięcia i poprawy jakości skóry. Może być stosowany w zabiegach mających na celu odmładzanie skóry twarzy, ust, szyi, dekoltu i dłoni.
Polinukleotydy głęboko odnawiają i bioresktukturyzują skóre. Działają na trzech poziomach: liftingu, antyoksydacji i nawilżenia. To potrójne działanie na poziomie komórkowym daje efekt wyraźnego i długotrwałego odmłodzenia.
Polinukleotydy to synonim innowacyjnej biotechnologii w medycynie estetycznej i anti-agingu. Ta naukowo potwierdzona metoda biostymulacji skóry, która w trzykierunkowym mechanizmie pobudza skórę do odbudowy.
Pierwszy kierunek działania to receptory na fibroblastach w skórze. Dzięki takiemu pobudzeniu przekształcają się w miofibroblasty. Stymulowany jest proces wytwarzania kolagenu typu I i elastyny, co powoduje zagęszczenie skóry i jej uniesienie.
Drugim mechanizmem jest „zmiatanie” wolnych rodników i działanie antyoksydacyjne. Polinukleotydy wiążą wodę i zapewniają długotrwałe izoosmotyczne nawodnienie macierzy pozakomórkowej. Dzięki temu skóra staje się nawilżona i jędrna.
Polinukleotydy są idealne dla osób, które zauważają u siebie utratę elastyczności i objawy starzenia, a skóra jest pozbawiona blasku i wymagająca dogłębnego nawilżenia. Skóra zostaje wprowadzona w proces biostymulacji, dzięki czemu zaczyna się regenerować, zagęszcza się i ujędrnia. Działanie antoksydacyjne i nawilżające preparatu odmłodza skórę, która jednocześnie staje się promienna, bez objawów stresu oksydacyjnego. Poprawia się jej koloryt, a drobne zmarszczki ulegną wypłyceniu. Efekt jest dokładnie taki, jakiego oczekujesz – wyraźny ale naturalny, bez zmienionych rysów twarzy.z
Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem i stanowi około 30% całkowitej ilości białka w ciele. Kolagen typu I to jedna z głównych form kolagenu, który jest kluczowym składnikiem tkanki łącznej. Naturalnie jest obecny w wielu różnych tkankach, w tym w skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach, tętnicach i innych strukturach tkanki łącznej. Jest niezbędny dla zachowania siły, elastyczności i integralności tych tkanek.
Struktura kolagenu typu I jest charakterystyczna dla wszystkich kolagenów. To trójłańcuchowa cząsteczka, która składa się z trzech łańcuchów polipeptydowych zwanych łańcuchami alfa.
Kolagen typu I odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu wytrzymałości i elastyczności skóry, utrzymywaniu integralności kości oraz utrzymywaniu struktury ścięgien i więzadeł.
Kolagen typu I jest szeroko wykorzystywany w medycynie regeneracyjnej. Jest wykorzystywany do regeneracji i odbudowy skóry, nawet najdelikatniejszych okolic twarzy i ciała. Stymuluje produkcję nowych fibroblastów, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, a tym samym jej młodszego wyglądu. Produkty zawierające kolagen typu I są stosowane w celu poprawy kondycji skóry, wzmacniania kości, promowania gojenia ran i regeneracji tkanek.
Kwas polimlekowy stymuluje produkcję kolagenu w komórkach skóry. Dzięki temu wypełnia zmarszczki i fałdy, a także odtwarza objętość twarzy. Jest biokompatybilny oraz dobrze tolerowany przez pacjentów. Efekty zabiegu są bardzo naturalne i uzyskiwane stopniowo. Mogą utrzymywać się nawet do 2 lat.
W przypadku iniekcji kwasu polimlekowego bardzo ważne jest przestrzeganie przez lekarza właściwej techniki iniekcji, wykonanie 5 minutowego ręcznego masażu w celu dokładnego rozprowadzenia produktu, a także unikanie iniekcji domięśniowych (szczególnie wokół oczu i ust). Przez 5 dni po zabiegu pacjentom zaleca się samodzielne wykonywanie masażu miejsc, w które podano preparat (5 razy dziennie przez 5 minut). Najlepsze efekty przynosi seria 2-3 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.
Stabilizowany kwas hialuronowy to doskonały sposób na głębokie nawilżenie i rewitalizację skóry wiotkiej, pozbawionej jędrności i głęboko odwodnionej. Rewitalizuje, poprawia jakość skóry oraz dodaje jej blasku. Stymuluje regenerację kolagenu typu I elastyny.
W zależności od stężenia może być wykorzystywany w terapiach skór młodych i delikatnych, jak również skór dojrzałych, z widocznymi oznakami starzenia.
Sprawdzi się także u osób z niedoskonałościami skórnymi, takimi jak blizny potrądzikowe lub fotostarzenie. Nadaje się do wszystkich typów skóry, a z uwagi na to, że nie jest wypełniaczem, efekty zabiegu są naturalne – preparat nie nadaje objętości i nie zmienia rysów twarzy.
Rodzaje stymulatorów tkankowych
W ostatnim czasie ogromną popularnością, zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów, cieszą się preparaty podawane iniekcyjne. Ale to nie jedyna grupa metod, jakimi w gabinecie medycyny estetycznej możemy inicjować procesy regeneracyjne skóry. Stymulująco działają również peelingi chemiczne czy zabiegi wykorzystujące urządzenia tj. mikronakłuwanie, laser frakcyjny, laser pikosekundowy, laser Nd-Yag, światło dye-VL.
Najczęściej stosowanymi składnikami preparatów stymulujących są kwas hialuronowy, kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, tropokolagen, aminokwasy. Niektóre preparaty mają podwójny mechanizm działania – stymulują tkanki oraz poliferację nowych fibroblastów, które będą syntetyzowały nowe włókna kolagenowe, przy jednoczesnym, delikatnym efekcie wypełnienia.
Stymulatory tkankowe możemy stosować zarówno jako element profilaktyki antiaging, jak również niwelowania widocznych już oznak starzenia się skóry. W zależności od typu i kondycji skóry, z jakim mamy do czynienia oraz celu, jaki chcemy osiągnąć możemy dobierać stymulatory tak, by niwelować przebarwienia i zmniejszać wiodoczność rozszerzonych porów, przebarwień, rumienia, poszerzonych naczynek, blizn potrądzikowych czy zmarszczek. Wskazań do stosowania stymulatorów tkankowych jest naprawdę wiele, zarówno w pojedynkę, jak również jako składowa terapii łączonych. Stymulatory tkankowe możemy stosować zarówno jako element profilaktyki u osób młodych (przed 30 r.ż), jak również niwelowania oznak starzenia się skóry u osób dojrzałych (po 40 r. ż).