Z medycznego punktu cellulit widzenia jest zwyrodnieniem tkanki podskórnej powstającym na skutek nieprawidłowości metabolicznych. Dla pacjentów cellulit jest zazwyczaj problemem natury estetycznej: widoczna zmiana struktury i wyglądu skóry prowadzi do kompleksów i braku akceptacji swojego ciała. Osoby dotknięte cellulitem często wstydzą się tego nieestetycznego defektu, unikają zakładania stroju kąpielowego czy szortów. W skrajnych przypadkach cellulit może prowadzić do narzucania sobie kolejnych ograniczeń w życiu codziennym, a także w życiu intymnym.
Krzywdząca jest powszechna opinia, że cellulit dotyczy jedynie osób nieaktywnych fizycznie, z nadwagą lub otyłością – schorzenie to dotyka także osób szczupłych, prowadzących aktywny tryb życia, dbających o zdrową, zbilansowaną dietę. Niestety czynników wpływających na powstawanie skórki pomarańczowej jest bardzo wiele. Wśród nich najważniejsze to predyspozycje genetyczne; choroby ginekologiczne, hormonalne i układu pokarmowego; wahania hormonalne, np. w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i menopauzy; przyjmowanie hormonów, leków przeciwhistaminowych; siedzący tryb życia, niezbilansowana dieta; nieprawidłowe nawadnianie; częste przegrzewanie skóry, także w solarium.
Wyróżniamy dwa typy cellulitu: wodny i tłuszczowy. Pierwszy z nich dotyczy przede wszystkim osób borykających się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i opiera się na nieprawidłowym transporcie wody i tłuszczów z głębszych do płytszych warstw skóry. U podstaw drugiego typu leżą nieprawidłowości w zakresie metabolizmu tłuszczów, na skutek czego komórki lipidowe zmieniają kształt i zwiększają swoją objętość: pęcznieją, w widoczny sposób zmieniają powierzchnię skóry, tworząc zgrubienia i zagłębienia. Dodatkowo rozróżniamy cztery stadia zaawansowania cellulitu oraz stadium zerowe, w którym skóra jest gładka. Cellulit w stadium pierwszym jest widoczny dopiero po ujęciu fałdu skóry w dwa palce. W stadium drugim cellulit jest niewidoczny podczas leżenia, a widoczny podczas stania i napinania mięśni. Z trzecim stadium mamy do czynienia, gdy podczas stania cellulit jest widoczny nawet bez napinania mięśni. Czwarte stadium to cellulit widoczny w każdej pozycji ciała, bez napinania mięśni.
Niezależnie od rodzaju cellulitu, jego stadium i patogenezy, skuteczna walka z nim jest możliwa. Niestety popularne, powszechnie dostępne drogeryjne preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów – stężenie składników aktywnych jest w nich zbyt niskie, a ich wniknięcie w głębokie warstwy skóry w warunkach domowych nie jest możliwe. Rozwiązanie tego problemu przynosi współczesna medycyna estetyczna, która oferuje szereg zabiegów pomagających zwalczyć wstydliwy, nieestetyczny problem skórki pomarańczowej. Mimo że usuwanie cellulitu jest procesem długotrwałym, warto podjąć tę walkę, by odzyskać nie tylko gładką skórę, lecz także – a może przede wszystkim – pewność siebie i pełną akceptację swojego ciała.