Za powstawanie i utrwalanie się fałdów nosowo-wargowych odpowiedzialna jest przede wszystkim grawitacja, jednak nie bez znaczenia pozostają takie czynniki, jak utrata jędrności związana ze starzeniem się skóry, niedostateczne nawilżenie, ekspresyjna mimika, nagła redukcja tkanki tłuszczowej czy predyspozycje genetyczne.
Z wiekiem skóra traci młodzieńczą elastyczność i gęstość, a stopniowe wyhamowywanie syntezy elastyny i kolagenu sprawia, że zmarszczki i bruzdy stają się coraz bardziej widoczne. Z czasem często zmienia się owal twarzy, a opadająca skóra policzków dodatkowo tworzy nad bruzdami nosowo-wargowymi nieestetyczne fałdy, które jeszcze bardziej postarzają twarz i mogą radykalnie zmienić jej wyraz. Osoby, które borykają się z problemem fałdów nosowo-wargowych, często przyznają, że ich twarz nieustannie wydaje się smutna, niezadowolona czy zmartwiona. Paradoksalnie bruzdy nosowo-wargowe tworzą się między innymi od częstego uśmiechania się, podczas którego angażowane są mięśnie odpowiedzialne za unoszenie kącików ust.
Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg skutecznych i bezpiecznych zabiegów, które pozwalają zażegnać problem fałdów nosowo-wargowych. Pacjenci mogą wybierać spośród inwazyjnych, małoinwazyjnych i nieinwazyjnych procedur, dzięki którym smutny, zmartwiony wyraz twarzy pozostanie już tylko wspomnieniem. Cenne może okazać się także wypracowanie dobrych nawyków, których warto się trzymać zarówno po zabiegach redukujących widoczność bruzd nosowo-wargowych, jak i przed nimi. Rezygnacja z używek, w tym z palenia papierosów, stosowanie kremów z filtrem, odpowiednie nawodnienie i codzienny delikatny masaż i gimnastyka twarzy to tylko niektóre metody, dzięki którym zabiegi medycyny estetycznej będą maksymalnie skuteczne, a ich efekty jeszcze trwalsze.