Powstawanie linii marionetki jest nierozerwalnie związane z procesem starzenia, w wyniku którego dochodzi do utraty jędrności i gęstości skóry. Zwykle pojawiają się między 40. a 50. rokiem życia i mają tendencję do stopniowego pogłębiania się i utrwalania. Gdy zasoby naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny ulegają zmniejszeniu, cera staje się coraz bardziej podatna na niekorzystne skutki przesuszenia, odwodnienia, ekspozycji na promienie słoneczne, niewystarczającego nawilżenia czy zanieczyszczenia powietrza – to właśnie te czynniki wpływają na powstawanie, utrwalanie i widoczność marionetek. Na kondycję starzejącej się skóry twarzy niekorzystnie wpływają także wahania wagi, a nagłe chudnięcie może dodatkowo uwydatnić nieestetyczne zmarszczki biegnące od kącików ust do podbródka.
Szczególnie predysponowane do powstawania tego typu zmarszczek są osoby o okrągłej twarzy, płaskich policzkach i nisko umiejscowionych kościach jarzmowych. Warto zaznaczyć, że mimo iż dla wielu osób marionetki są jedynie defektem estetycznym, części pacjentów mogą przynieść także nieoczekiwane przykre skutki zdrowotne – skłonność do zajadów czy infekcji grzybiczych to tylko niektóre z nich.
Dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny estetycznej pacjenci mogą na dobre zapomnieć o nieestetycznych zmarszczkach marionetki. Gdy regularne stosowanie kosmetyków, ćwiczenia mięśni twarzy i zdrowy tryb życia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, medycyna estetyczna oferuje sprawdzone rozwiązania. Wśród precyzyjnych, w pełni bezpiecznych i wysoce skutecznych zabiegów o różnej inwazyjności każdy pacjent znajdzie coś dla siebie.