Rozstępy najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu i pośladkach, lecz mogą także występować na plecach – w okolicy barkowej i lędźwiowej. Rozstępy mają negatywny wpływ na pracę fibroblastów – produkcja naturalnych białek, tj. elastyny i kolagenu, zostaje zaburzona, przez co skóra traci elastyczność i sprężystość.
Bardzo często problem ten dotyka kobiet w ciąży i w czasie dojrzewania. Ich powstawaniu sprzyjają także takie czynniki jak wahania hormonalne w okresie dojrzewania, radykalne wahania wagi, nadwaga i otyłość oraz zbyt szybki rozrost masy mięśniowej u sportowców i kulturystów. Warto wspomnieć, że rozstępy mogą być także zmorą osób szczupłych, wysportowanych, o prawidłowej masie ciała – nie bez wpływu na ich powstawanie mają predyspozycje genetyczne.
Wyróżniamy dwie fazy powstawania rozstępów. Pierwszą z nich, fazę zapalną, charakteryzują wyraźne rozstępy o czerwonym, bordowym lub niebieskawym zabarwieniu. W drugiej fazie rozstępy bledną, zmniejszają się, lecz jednocześnie utrwalają. Najskuteczniejsze jest leczenie rozstępów w pierwszej fazie, gdy skóra w zajętym obszarze zachowuje jeszcze zdolność do regeneracji tkanek. Im starsze rozstępy, tym trudniejsze staje się ich usuwanie. Zdarza się, że w przypadku mocno utrwalonych rozstępów możliwe jest jedynie stopniowe zmniejszanie ich widoczności.
Leczenie rozstępów powszechnie dostępnymi kosmetykami może nie przynieść oczekiwanych rezultatów – stężenie składników aktywnych jest w nich zbyt niskie, a wprowadzanie ich w głąb skóry w warunkach domowych nie jest możliwe. Gdy rozstępy sprawiają, że nasza samoocena spada, warto poszukać pomocy w gabinecie medycyny estetycznej. Dzięki nowoczesnym, nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym zabiegom możliwe jest zredukowanie rozstępów, zmniejszenie ich widoczności i ujędrnienie skóry objętej tym nieestetycznym defektem.