Na to, jakie efekty uzyskamy dzięki zabiegom usuwania tatuażu, ma wpływ wiele czynników, m.in. to, czy tatuaż był wykonywany profesjonalnie (paradoksalnie takie usuwa się dłużej), czy amatorsko; czy do jego wykonania użyto wielu kolorów, czy jest jednokolorowy; czy jest niewielki, czy zajmuje dużą powierzchnię ciała, np. całe plecy lub całą rękę (tzw. rękaw).
Nie należy zapominać, że sam proces powstawania tatuażu jest inwazyjny, a skład barwników, którymi wykonuje się rysunki, nie jest ujednolicony. W związku z tym zawsze istnieje ryzyko reakcji alergicznej, która może pojawić się nie tylko przy tworzeniu tatuażu, lecz także podczas prób jego usunięcia.
Biorąc pod uwagę metodę tworzenia tatuaży, należy pamiętać, że proces usuwania go jest jeszcze trudniejszy, a ostateczne efekty zależą od indywidualnych predyspozycji skóry do usuwania barwnika i gojenia tkanek. Ryzyko powstawania blizn i przebarwień jest jednak zredukowane do minimum.
Warto zaznaczyć, że usuwanie tatuażu jest procesem długotrwałym, wymagającym wielu wizyt – zwykle ok. 10 zabiegów wystarczy, by pożegnać się z amatorskim rysunkiem, jednak usunięcie profesjonalnego, wielokolorowego tatuażu wymaga nawet kilkunastu wizyt, między którymi należy zachować kilkutygodniową przerwę. Najnowocześniejsze urządzenia i profesjonalny personel sprawiają, że gabinet medycyny estetycznej to najlepszy wybór, gdy decydujemy się na usunięcie niechcianego tatuażu.