Czynniki sprzyjające powstawaniu cieni pod oczami są bardzo różnorodne. Często wpływ na ich powstawanie ma niezdrowy tryb życia. Przewlekłe zmęczenie, wielogodzinna praca przed monitorem, niewyspanie, przepracowanie, stres i zła dieta zwykle odbijają się na naszej twarzy, często właśnie pod postacią cieni pod oczami. Stosowanie używek, w tym palenie papierosów, także fatalnie wpływa na delikatną skórę tego obszaru, dodatkowo ją osłabiając.
Nie należy zapominać o czynnikach związanych ze starzeniem się skóry, który jest procesem naturalnym. Z wiekiem, gdy naturalne zasoby kolagenu i elastyny zaczynają się kurczyć, skóra pod oczami, która ma zaledwie ok. 0,5 mm grubości, traci swoje naturalne „rusztowanie”, stopniowo zapada się, traci gęstość i elastyczność. Na tempo procesów starzenia się skóry wpływają także czynniki genetyczne – wprawdzie nie mamy na nie wpływu, jednak zaniedbania związane z niedostateczną pielęgnacją skóry, długotrwałym przesuszeniem czy odwodnieniem, a także niestarannym demakijażem tych wrażliwych okolic, dodatkowo przyspieszają zmiany zachodzące w skórze.
Cienie pod oczami mogą być też objawem chorobowym, dlatego gdy występują długotrwale, a zabiegi pielęgnacyjne i zmiana stylu życia nie przynoszą rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem. Za zmianę odcienia skóry pod oczami mogą odpowiadać m.in. niedobory żelaza, cukrzyca, choroby nerek i wątroby czy nadciśnienie tętnicze.
Jeśli defekt kosmetyczny w postaci cieni pod oczami prowadzi do tego, że twarz sprawia wrażenie zmęczonej, niewyspanej i smutnej, w odzyskaniu młodzieńczego blasku i efektu wypoczętej skóry tego obszaru pomagają specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej stworzone z myślą o rewitalizacji wrażliwej skóry pod oczami. Dzięki nim skóra nabierze zdrowego, jednolitego kolorytu, a spojrzenie odzyska młodzieńczy blask.