Powstawanie zmarszczek poprzecznych czoła związane jest z jednej strony z uwarunkowaniami genetycznymi, z drugiej zaś z indywidualnymi predyspozycjami do ekspresyjnego wyrażania emocji, w tym zdziwienia czy gniewu. Początkowo prowadzi ono do powstawania dynamicznych zmarszczek pod postacią poziomych linii na czole, które z czasem ulegają pogłębieniu i utrwaleniu. Wpływ na tempo powstawania tych zmian mają nie tylko indywidualne uwarunkowania genetyczne, lecz także stres, zanieczyszczenie powietrza, zła dieta, niestosowanie kosmetyków z filtrem, częsta ekspozycja na słońce czy długotrwałe przesuszenie skóry.
Nie bez znaczenia pozostaje typowe dla starzejącej się skóry stopniowe zmniejszanie się zasobów naturalnego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – substancji bezpośrednio odpowiedzialnych za jędrność, gęstość i nawilżenie głębokich warstw skóry. Pierwsze niekorzystne efekty tego procesu widoczne są już po 25. roku życia, a szczególnie przyspiesza on w okresie menopauzy – to właśnie wtedy zmarszczki mimiczne są najbardziej widoczne i najsilniej wpływają na wygląd.
Zmarszczki poprzeczne czoła widocznie postarzają i prowadzą do trwałej zmiany wyrazu twarzy. Osoby, u których te poziome zmiany są wyraźne, często odbierane są jako smutne, zmartwione lub zdziwione. Medycyna estetyczna oferuje specjalistyczne zabiegi, które pozwalają na wypełnienie zmarszczek poprzecznych czoła, wygładzenie tego obszaru i rozluźnienie mięśni mimicznych, a co za tym idzie – odmłodzenie skóry i odzyskanie dotychczasowego pogodnego, młodzieńczego wyrazu twarzy.