Zmiany barwnikowe powstające nad górną wargą należą zwykle do typu zwanego melanodermią lub ostudą. Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień na skórze twarzy, jednak u źródła wszystkich leży nieprawidłowa praca melanocytów. Gdy mamy do czynienia z nadmierną produkcją melaniny, powstają ciemniejsze obszary o rozmaitym rozmiarze, kształcie i kolorze, który może zmieniać się z czasem. Zmiany, które pojawiają się nagle lub w krótkim czasie zmieniają kształt lub kolor, warto skonsultować z dermatologiem.
Powstawanie przebarwień może mieć podłoże genetyczne, jednak istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mają bezpośredni wpływ na ich powstawanie. Do najważniejszych należy częsta i długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne bez odpowiedniego zabezpieczenia filtrem UV, a pozostałe to m.in. wahania hormonalne w okresie ciąży lub menopauzy, stosowanie doustnej antykoncepcji, choroby tarczycy, choroby wątroby czy zmiany potrądzikowe. Nie bez znaczenia pozostaje stosowanie produktów fotouczulających – osoby szczególnie podatne na powstawanie przebarwień powinny zwracać wyjątkową uwagę na składniki stosowanych kosmetyków oraz zażywanych leków czy suplementów diety.
Nie wszystkie przebarwienia na twarzy są powodem do niepokoju (często mówi się np. o uroczych piegach), jednak gdy estetyczny defekt pod postacią przebarwień nad górną wargą jest na tyle widoczny, że obniża naszą samoocenę i wpływa na samopoczucie, warto poszukać rozwiązania problemu w zaufanym gabinecie medycyny estetycznej. Dzięki nowoczesnym, nieinwazyjnym zabiegom, które łączą pełne bezpieczeństwo ze spektakularną skutecznością, plamy nad górną wargą mogą zostać wyraźnie rozjaśnione lub wręcz usunięte.