Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów dermatologicznych, to przede wszystkim różne odmiany trądziku (pospolity, młodzieńczy, różowaty), choroby autoimmunologiczne skóry (łuszczyca, bielactwo, pęcherzyca, atopowe zapalenie skóry), przebarwienia różnego pochodzenia, rozmaite zmiany skórne (brodawki, włókniaki, znamiona, prosaki, kaszaki, kłykciny kończyste), choroby zakaźne (świerzb, grzybica), a także choroby alergiczne, oparzenia i odmrożenia. Wśród chorób związanych z kondycją owłosionej skóry głowy i włosów dominują problemy związane z wypadaniem włosów i różnymi rodzajami łysienia (m.in. androgenowe, plackowate, psychogenne, menopauzalne), które dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Wizyta u dermatologa nie wymaga szczególnego przygotowania. Przed konsultacją warto przygotować listę chorób, które przeszliśmy w ostatnim czasie oraz leków, które przyjmujemy stale. Jeśli mamy aktualne wyniki badań krwi (wykonane nie później niż 3 miesiące przed wizytą), można przedstawić je lekarzowi. W szczególności interesować go mogą morfologia krwi, próby wątrobowe, poziom witaminy D3 i żelaza, lipidogram i TSH. Warto również zastanowić się, czy możemy być w jakiś sposób obciążeni rodzinnie chorobami skóry. Na samo badanie należy zgłosić się bez makijażu, by lekarz miał możliwość dokładnej oceny i analizy stanu naszej skóry.
Wizytę u dermatologa warto zaplanować zawsze, gdy zmiany chorobowe wpływają na nasze codzienne życie, obniżają pewność siebie i samopoczucie. Współczesna dermatologia oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań, innowacyjnych terapii i przebadanych preparatów, dzięki którym możliwe jest skuteczne leczenie schorzeń skóry, włosów i paznokci.
Sygnałem alarmowym, który bezwzględnie powinien skłonić nas do jak najszybszej konsultacji dermatologicznej, jest zaobserwowanie zmian w kształcie, wyglądzie lub kolorze znamion. Szybka reakcja i profesjonalna diagnostyka to najskuteczniejsza forma przeciwdziałania rozwojowi między innymi tak poważnych chorób jak czerniak.
Dermatolodzy ESTEklinika nie tylko zajmują się leczeniem schorzeń skórnych, ale również wykonują zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki umiejętnemu łączeniu terapii farmakologicznych z technologiami hi-tech udaje się ograniczyć objawy kliniczne i wydłużyć okres remisji choroby, szczególnie tych mających charakter przewlekły, nawrotowy tj.: trądzik, przebarwienia, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Ważne, aby regularnie kontrolować stan swojej skóry i skonsultować się z dermatologiem w przypadku wszelkich niepokojących objawów czy zmian.
dr Anita Lewartowska–Białek
Dyrektor, dermatolog–wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
dr n. med. Magdalena Kolanko
Dermatolog – wenerolog, lekarz medycyny estetycznej