Kształt brody znacząco wpływa na całą twarz – jej rozmiar i symetria tworzą kontury twarzy i jej profil. To, jak wygląda, może być podyktowane anatomią i genetyką, jednak nie bez znaczenia pozostają takie czynniki jak starzenie się skóry, ubytki tkanki tłuszczowej czy działanie siły grawitacji.
W obrębie brody niezwykle istotna jest symetria – jej zachwianie wpływa na wygląd całej twarzy. Broda może także zdradzać nasz wiek: gdy skóra twarzy z czasem wiotczeje, to właśnie dolne jej części mogą dodawać nam lat. Stopniowy zanik tkanki tłuszczowej, która jest naturalnym rusztowaniem dla naszej skóry, powoduje, że młodzieńcze kontury twarzy ulegają zniekształceniu – dotyczy to także skóry na brodzie. Wypełnienie tkanek kwasem hialuronowym w takim przypadku przynosi optyczne wydłużenie, wyszczuplenie i odmłodzenie twarzy.
Szczególną grupą pacjentów, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swojej brody, są ci, którzy nie akceptują zagłębienia w brodzie. Dołek, który wielu osobom dodaje uroku, u innych może być powodem kompleksów. Jego obecność jest uwarunkowana genetycznie, jednak współczesna medycyna estetyczna pozwala zmniejszyć jego widoczność lub wręcz go zniwelować. Wolumetrii i modelowaniu kwasem hialuronowym można poddać także sam wierzchołek brody, by uzyskać upragniony trójkątny kształt dolnej części twarzy, który wciąż przez wielu uznawany jest za ideał piękna.
Niezależnie od zakresu modelowania brody kwasem hialuronowym najważniejsze cechy tego małoinwazyjnego zabiegu są niezmienne: krótki czas trwania (ok. 30 min), natychmiastowe, długotrwałe efekty (do roku), bezbolesność (znieczulenie kremem) oraz subtelne, naturalne efekty. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj wolumetrii jest doskonałą alternatywą dla zabiegów operacyjnych.