To, co potocznie nazywamy pękającymi naczynkami, to teleangiektazje – naczynia, które pękły płytko pod powierzchnią skóry. Pajączki naczyniowe mogą występować na całym ciele, ale najczęściej pojawiają się na: policzkach, nosie, czole, powiekach, dekolcie, łydkach i udach. Rumień i rozszerzone naczynka na twarzy mogą pojawiać się u kobiet i mężczyzn w każdym wieku – częściej jednak dotyczą kobiet. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Ważne, aby nie ignorować nawet pierwszych powstających pajączków. Brak leczenia lub zaniechanie pielęgnacji może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, między innymi do rozwoju trądziku różowatego.
Wśród najczęstszych przyczyn powstawania rumienia i pajączków są predyspozycje genetyczne, które odpowiadają nawet za 80% przypadków. Pozostałe czynniki to choroby sercowo-naczyniowe, wahania hormonalne, nietolerancje pokarmowe, niska odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne (słońce, wysoka temperatura, wiatr, mróz), a także styl życia, w tym zła dieta, spożywanie alkoholu i niewystarczająca ilość ruchu.
Bezpośrednią przyczyną powstawania rumienia jest nagłe przekrwienie naczyń krwionośnych. Występuje on pod postacią wyraźnych, czerwonych, ucieplonych plam na skórze, które mogą pojawiać się na skutek działania słońca, przegrzania czy wysiłku fizycznego (rumień napadowy), mogą być też stale widoczne (rumień utrwalony).
Rumień i rozszerzone naczynka to problemy, które można rozwiązać w gabinecie medycyny estetycznej. Nieodzownym elementem terapii problemów naczyniowych, obok farmakoterapii i pielęgnacji domowej są urządzenia hi-tech. Najskuteczniejszą metodą leczenia pękających naczynek jest obecnie laseroterapia. Światło i ciepło generowane przez laser zamykają naczynia krwionośne, jednocześnie wzmacniają skórę i przebudowują ją, dzięki czemu lepiej broni się ona przed pękającymi naczynkami w przyszłości.
Do zamykania naczynek na twarzy wykorzystuje się różne rodzaje laserów, a wybór zależy od rodzaju naczynek, głębokości ich umiejscowienia oraz koloru skóry pacjenta. Zabiegi laserowe charakteryzuje wysoki profil bezpieczeństwa, dlatego można je przeprowadzić nawet w czasie aktywnej postaci choroby. W ESTEklinika do usuwania zmian naczyniowych i rumienia wykorzystujemy pulsacyjne światło Dye-VL i laser aleksandrytowo – neodymowo–yagowy.
Codzienna pielęgnacja może wspomagać efekty laseroterapii, przedłużać jej działanie i zapobiegać dalszym uszkodzeniom ścian naczyń. Skóra z problemami naczyniowymi jest szczególnie wrażliwa, tym samym jej pielęgnacja powinna być delikatna. Ważna jest również dieta bogata m.in. w witaminy C, K, A i E.
To obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych i uznanych przez specjalistów technologii likwidacji zmian naczyniowych wykorzystująca światło DyeVL. Wytwarzana podczas impulsu świetlnego wysoka temperatura uszkadza hemoglobinę – w efekcie dochodzi do domknięcia popękanych naczynek i zmniejszenia zaczerwienienia skóry. Stosujemy je szczególnie w leczeniu rumienia utrwalonego i napadowego. Sprawdza się również doskonale w zamykaniu powierzchownych naczyń. Aby usunąć pojedyncze naczynka wystarczy jeden zabieg. Seria zabiegów poprawia stan cery, ujednolica jej koloryt i zmniejsza widoczności zmian pigmentacyjnych. Zabieg jest nieinwazyjny, bezpieczny i nie wiąże się z bólem. Jedynie w momencie emitowania wiązki lasera może być odczuwalne pieczenie. Przez kilka godzin może być widoczne zaczerwienienie skóry, które ustępuje samoistnie. Należy również unikać ekspozycji na światło słoneczne po zabiegu. Zabiegi wykonujemy w serii minimum 3 zabiegów co 3–4 tygodnie. Dla utrzymania optymalnego efektu warto wykonać zabiegi przypominające 1-2 razy w roku.
To nowy standard wśród zabiegów laserowych. Wykorzystanie Mixed Technology, czyli dwóch fal o różnych długościach w jednym urządzeniu pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie parametrów zabiegowych do potrzeb skóry. Do obkurczania i zamykania naczyń krwionośnych możemy wykorzystać obie fale jednocześnie lub oddzielnie. Długości fal obecne w laserze pozwalają na skuteczne działanie w obrębie poszerzonych naczyń na twarzy i ciele i likwidację naczyniaków różnego pochodzenia. Fale lasera wnikają do wnętrza naczynka i pod wpływem ciepła doprowadzają do jego trwałego usunięcia. Głowica lasera wyposażona jest w zintegrowany system chłodzący, dzięki czemu zabieg jest komfortowy i zabezpiecza przed poparzeniami skóry.
Leczenie tego typu problemów wymaga serii zabiegów. Jednak już pierwsza wizyta daje zmniejszenie widoczności rumienia i zamknięcie mniejszych naczynek. Tempo regeneracji i uzyskanie efektów zależy od indywidualnych cech pacjenta, rodzaju użytej technologii, stopnia zaawansowania problemu oraz przestrzegania zaleceń pielęgnacyjnych. Mniejsze naczynka oraz mniej zaawanasowany rumień szybciej reagują na terapię. Skóra potrzebuje czasu na regenerację i odbudowę, dlatego poprawa jest widoczna w miarę upływu czasu.
Warto mieć realistyczne oczekiwania co do tempa uzyskiwania rezultatów i skonsultować się z doświadczonym specjalistą, aby uzyskać pełne informacje dotyczące planu leczenia, potencjalnych efektów ubocznych oraz czasu, jaki może być potrzebny do uzyskania pożądanych rezultatów. Plan ten może obejmować różne technologie oraz produkty do pielęgnacji skóry.