Lwia zmarszczka może pojawić się już po 20. roku życia, jednak zwykle powstaje między 30. a 40. rokiem życia. To, czy i kiedy powstaje ta zmiana i jaki jest jej charakter, w dużej mierze uwarunkowane jest genetycznie – z jednej strony zależy od anatomii twarzy i siły mięśni tego obszaru, z drugiej zaś uzależnione jest od indywidualnej mimiki i ekspresji twarzy. Na przyspieszenie tego procesu wpływa szereg czynników, między innymi stopniowe zanikanie włókien kolagenowych związane ze starzeniem się skóry, a także stres, częste narażanie skóry na działanie promieni słonecznych, niewłaściwa dieta czy palenie tytoniu.
Początkowo lwia zmarszczka jest niemal niewidoczna, jednak z czasem, gdy dochodzi do jej utrwalenia i pogłębienia, może prowadzić do zmiany wyrazu twarzy – zmarszczka ta sprawia, że twarz nabiera wyglądu często określanego jako „groźny” lub „zły”. Gdy dochodzi do tego utrata jędrności skóry twarzy, w tym czoła, może dochodzić do tworzenia fałdu skórnego zlokalizowanego tuż nad lwią bruzdą, co dodatkowo ją uwydatnia.
Medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw osobom, dla których problemem jest lwia zmarszczka i związana z tym niepożądana zmiana wyrazu twarzy. Dzięki specjalistycznym zabiegom możliwe jest szybkie, skuteczne i bezpieczne wypełnienie i wygładzenie lwiej bruzdy, dzięki czemu twarz odzyskuje młodzieńczy wygląd.