Egzosomy
Niezwykła innowacja, która zasłużyła na trzy Nagrody Nobla!
Egzosomami nazywamy pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, za których produkcję odpowiedzialne są komórki macierzyste. Ich główną funkcją jest komunikacja międzykomórkowa łącząca komórki macierzyste z innymi komórkami. Jak wykazały badania, egzosomy zawierają ponad 1000 typów peptydów, nawet 800 rodzajów białek, blisko 400 typów różnych rodzajów lipidów, a także między innymi cytokiny, antyoksydanty i czynniki wzrostu.
Egzosomy od lat pozostają w centrum zainteresowania wielu znamienitych badaczy. Dotychczasowe badania nad egzosomami zostały aż trzykrotnie uhonorowane Nagrodą Nobla. Od niedawna ten innowacyjny preparat coraz częściej wykorzystywany jest w medycynie estetycznej – w procedurach gabinetowych i w pielęgnacji domowej, która stanowi doskonałe uzupełnienie innowacyjnych zabiegów.
Skąd pozyskiwane są egzosomy?
Ich źródłem jest pępowina, a dokładniej mówiąc, tzw. galareta Whartona, substancja znajdująca się w sznurze pępowinowym. Pozyskuje się ją za zgodą matki, nie dzieje się to jednak w czasie porodu, lecz nawet dobę po nim, w laboratorium, gdzie w sterylnych warunkach pozyskuje się komórki macierzyste. Jak wykazały badania, to właśnie te komórki wykazują najskuteczniejsze działanie regenerujące i odmładzające. Innym źródłem pozyskiwania egzosomów są komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej.
Jak medycyna estetyczna korzysta z egzosomów?
Egzosomy działają odmładzająco, stymulując syntezę kolagenu i elastyny. Dodatkowo biorą udział w procesie tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Usprawniają proces regeneracji skóry i gojenia się ran, jednocześnie hamując powstawanie blizn. Dzięki temu zabiegi z użyciem egzosomów można przeprowadzać także na uszkodzonej skórze. Z tego względu doskonale sprawdzają się także jako dodatkowa procedura po zabiegach laserem frakcyjnym.
Aktualnie najskuteczniejszą metodą podania egzosomów w głąb skóry jest mikronakłuwanie, które odbywa się z prędkością nawet 1920 nakłuć na sekundę. W skład preparatu oprócz egzosomów, które stanowią jego 66%, wchodzą też kwas hialuronowy (znany z doskonałych właściwości nawilżających), witamina C, cynk i D-pantenol.
Uzupełnieniem zabiegu jest pielęgnacja domowa, do której przeznaczone jest specjalistyczne serum zawierające aż 47% egzosomów. Inne składniki tego preparatu, dzięki któremu skuteczność zabiegu zostaje przedłużona, to m.in. kwas hialuronowy, polipeptydy (wspomagają syntezę kolagenu), ceramidy (redukujące rumień), witamina C (znana z działania antyoksydacyjnego) i peptydy miedzi (wspomagające regenerację skóry i gojenie). Dlaczego kontynuacja terapii serum jest tak istotna? Ma to związek z krótkim czasem przeżycia egzosomów w skórze – badania wykazały, że działają one jedynie do 12 godzin od podania. Zgodnie z zaleceniami serum stosuje się rano i wieczorem po oczyszczeniu cery, przed nałożeniem kremu.