Na wygląd i kondycję skóry newralgicznych miejsc, jakimi bez wątpienia są brzuch, pośladki, uda i ramiona, duży wpływ mają czynniki genetyczne oraz grawitacja. Ogromną rolę odgrywają także czynniki zewnętrzne i środowiskowe, w tym siedzący tryb życia; zła dieta; niewystarczające nawodnienie; nieodpowiednia pielęgnacja skóry lub jej brak; narażanie skóry na działanie promieni słonecznych i brak ochrony odpowiednio wysokim filtrem; brak aktywności fizycznej; częste radykalne wahania wagi, szczególnie nagłe chudnięcie; stosowanie używek.
Dodatkowo na stan skóry brzucha, ud, pośladków i ramion mają wpływ zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, szczególnie w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i w okresie menopauzy. Nie bez znaczenia pozostają przebyte lub przewlekłe choroby metaboliczne i immunologiczne. Sama skóra również zmienia się z wiekiem: zmniejszają się zasoby naturalnego kolagenu i elastyny w skórze, białek pełniących funkcję swoistego „rusztowania” – gdy ilość tych pożądanych składników ulega zmniejszeniu, naturalną reakcją skóry jest utrata jędrności, gęstości i elastyczności, co prowadzi do obwisania skóry brzucha, pośladków, ud i ramion. Proces ten zaczyna się już między 20. a 30. rokiem życia i jest całkowicie naturalny, jednak często trudno przejść do porządku dziennego nad jego widocznymi efektami.
Współczesna medycyna estetyczna w sytuacji utraty jędrności ciała oferuje szereg nowoczesnych nieinwazyjnych i małoinwazyjnych zabiegów, które mają na celu poprawę kondycji skóry, zwiększenie jej gęstości i poprawę elastyczności. Kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów jest wyspecjalizowany, doświadczony personel, a także użycie najnowszych technologicznie urządzeń i przebadanych preparatów. Dzięki temu widoczna poprawa jędrności ud, brzucha, pośladków i ramion jest nie tylko możliwa – jest na wyciągnięcie ręki.