Jak działa mezoterapia?
Mezoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod głębokiej rewitalizacji skóry – jej zadaniem jest stymulacja tkanek do intensywnych procesów regeneracyjnych. Mówiąc w dużym uproszczeniu o jej działaniu – igła lub mikroigły powodują, w pełni kontrolowany i bezpieczny sposób – mikrouszkodzenia skóry, co prowadzi do jej intensywnej regeneracji. Rolą igieł lub mikroigieł jest także umożliwienie składnikom aktywnym swobodne dotarcie do głębszych warstw skóry, dzięki czemu ich działanie jest spotęgowane i precyzyjne.
Zarówno tradycyjna mezoterapia, jak i mezoterapia mikroigłowa cieszą się niesłabnącą popularnością pacjentów w różnym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czym więc różnią się te dwie metody rewitalizacji skóry, a co je łączy? Jak wybrać idealny zabieg dla siebie?
Mezoterapia igłowa – złoty standard dbania o skórę.
Mezoterapia igłowa to zabieg, w czasie którego indywidualnie dobrane substancje aktywne wprowadzane są w głębsze warstwy skóry metodą wielokrotnych wstrzyknięć za pomocą igły i strzykawki. Warto zaznaczyć, że głębokość podania preparatów jest uzależniona od miejsca zabiegowego, potrzeb pacjenta i samych substancji aktywnych – niektóre wykazują skuteczność na większych, inne na mniejszych głębokościach. Mezoterapię igłową zwykle wykonuje się w obszarze skóry twarzy, szyi i dekoltu, jednak zdarza się, że jest ona wykonywana także na innych częściach ciała, np. na skórze dłoni (ujędrnianie), ud czy pośladków (usuwanie rozstępów czy cellulitu). Niektóre preparaty zostały stworzone specjalnie na potrzeby delikatnego obszaru wokół oczu. Jakie preparaty są najczęściej wykorzystywane do mezoterapii igłowej? Na szczycie listy znajdują się te zawierające składniki głęboko nawilżające, ujędrniające i zagęszczające skórę, w tym m.in. niezastąpiony kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy, kolagen, nukleotydy i minerały.
Mezoterapia mikroigłowa – nowoczesna technologia i pełna rewitalizacja.
Mezoterapia mikroigłowa, podobnie jak mezoterapia igłowa, polega na nakłuwaniu skóry, jednak do stworzenia mikrokanalików nie służy igła, lecz nowoczesny pen z kartridżami wyposażonymi w mikroigły, które nakłuwają skórę nawet ponad 1000 razy na sekundę. W przypadku mezoterapii mikroigłowej nie mamy do czynienia z bezpośrednią iniekcją preparatów zawierających substancje czynne, lecz są one nanoszone na skórę – dzięki tysiącom kanalików wytworzonych przez mikroigły składniki te docierają do głębokich warstw skóry, odbudowując ją i rewitalizując.
W mezoterapii mikroigłowej, podobnie jak w mezoterapii tradycyjnej, stosuje się m.in. preparaty zawierające sprawdzony i doceniany kwas hialuronowy, lecz także specjalistyczne koktajle zawierające szereg substancji aktywnych dobranych indywidualnie do potrzeb skóry każdego pacjenta. Dla najwyższego bezpieczeństwa są one zamknięte w sterylnych ampułkach.
Mezoterapia igłowa a mikroigłowa – czym się różnią?
Oba omawiane rodzaje mezoterapii wiele łączy, jednak nie sposób pominąć kluczowych różnic w tych zabiegach, o których słów kilka poniżej.
Po pierwsze, już same nazwy procedur wskazują, że pierwszą z nich przeprowadza się z użyciem igły, a drugą – za pomocą mikroigieł. To, że tradycyjna igła ma większą średnicę od mikroigieł, wpływa na komfort pacjenta podczas zabiegu – może się zdarzyć, że dla niektórych osób odczucie bólu może okazać się większe w trakcie tradycyjnej mezoterapii. Istnieje możliwość zastosowania kremu znieczulającego, który skutecznie niweluje ewentualne nieprzyjemne doznania.
Po drugie, w tradycyjnej mezoterapii substancje czynne są wstrzykiwane w głąb skóry, w drugiej zaś – są nanoszone na skórę po wcześniejszym użyciu mikroigieł i stworzeniu kanalików, dzięki którym preparaty mogą wniknąć głęboko w skórę.
Po trzecie, skóra bezpośrednio po zabiegu mezoterapii igłowej może zareagować miejscowym zaczerwienieniem, czasem także delikatnym zasinieniem. W przypadku mezoterapii mikroigłowej cały obszar skóry poddanej zabiegowi jest zaczerwieniony, jednak zasinienia nie powstają. Warto zaznaczyć, że czas rekonwalescencji jest podobny dla obu typów mezoterapii – zwykle po 2, 3 dniach zaczerwienienie znika i można cieszyć się efektami zabiegu.
Po czwarte, w zależności od obszaru zabiegowego i potrzeb pacjenta czas trwania zabiegu może się różnić: zwykle tradycyjna mezoterapia trwa do 30 minut, a mikroigłowa nieco dłużej.
Po piąte, zabiegi te różnią stosowane preparaty: w przypadku mezoterapii igłowej zazwyczaj stosuje się jeden składnik aktywny, a w mezoterapii mikroigłowej – bogate koktajle składników.
Która mezoterapia jest lepsza?
W czasie konsultacji estetycznych często słyszymy pytanie o to, która mezoterapia jest najlepsza. Pamiętajcie – nie można w taki sposób poddawać ocenie dwóch tak bardzo różniących się od siebie zabiegów. Stosowane zgodnie ze wskazaniami, dobrane do typu/ problemu skóry i przede wszystkim oczekiwań pacjenta wykazują wysoką skuteczność. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, która mezoterapia jest dla ciebie najlepsza, mikroigłowa czy igłowa, warto zasięgnąć opinii specjalisty i szczerze przedstawić mu swoje oczekiwania. Na podstawie rodzaju Twojej skóry i jej stanu lekarz dobierze zabieg skrojony na miarę, dzięki której skóra będzie zregenerowana, wyraźnie zagęszczona, odmłodzona i promienna. Liczbę i częstotliwość zabiegów ustala lekarz, który także wskaże najskuteczniejsze metody domowej pielęgnacji skóry po mezoterapii, by móc w pełni cieszyć się z jej efektów.
Mimo że mezoterapia jest bardzo popularnym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają na przeprowadzenie tej procedury u każdego. Wśród najważniejszych znajdują się m.in. opryszczka, stany zapalne i infekcje skóry w miejscu zabiegowym, nieuregulowana cukrzyca, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych czy skłonność do powstawania blizn. Mezoterapii nie wykonuje się także u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz w czasie miesiączki.
Niezależnie od tego, którą mezoterapię wybierzesz, igłową czy mikroigłową, możesz liczyć na widoczną poprawę kondycji i wyraźne odmłodzenie Twojej skóry. Zdecydowanie warto!