Zimne mikrofale i pole elektromagnetyczne, laser frakcyjny i aleksandrytowy, fala radiowa… Nietrudno zgubić się w gąszczu nowoczesnych technologii i często obcej nam terminologii z pogranicza fizyki, inżynierii i biologii. Czas sprawić, by nowoczesne technologie były nam bliższe niż kiedykolwiek wcześniej.
Dlaczego warto korzystać z najnowszych technologii w medycynie estetycznej?
Nie trzeba interesować się medycyną estetyczną, by wiedzieć, że nowoczesne technologie są jej nieodzownym elementem. Powiedzieć, że postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie na przestrzeni kilkudziesięciu lat, jest ogromny, to jak nic nie powiedzieć! Dlaczego więc warto korzystać z tych technologicznych osiągnięć? Dlatego, że zabiegi z ich użyciem są coraz skuteczniejsze, przy wysokim bezpieczeństwie Pacjenta. Rozwój tej dziedziny prowadzi do mniej skomplikowanych, bardziej precyzyjnych zabiegów, a także krótszej rekonwalescencji.
Lasery – wszechstronność, precyzja i bezpieczeństwo
Początki technologii laserowej w kosmetologii i medycynie estetycznej sięgają lat 60. XX wieku. Czym współczesne urządzenia różnią się od swoich technologicznych praprzodków? Właściwie wszystkim, lecz nas jako pacjentów interesują przede wszystkim dwie kwestie: skuteczność działania i bezpieczeństwo stosowania.
Istnieje wiele typów laserów, a różne ich rodzaje stworzone są do rozwiązywania różnych problemów. Przykładowo, istotą działania lasera pikosekundowego jest zastosowanie technologii umożliwiającej jak najkrótszy, liczony w pikosekundach kontakt wiązki lasera z tkankami skóry. Dzięki wykorzystaniu różnych długości fal doskonale nadaje się na przykład do usuwania tatuaży czy makijażu permanentnego.
Laser aleksandrytowy z kolei jest najczęściej wykorzystywany do usuwania niechcianego owłosienia. Wiązka lasera w jego przypadku może być ciągła albo impulsowa, dzięki czemu łatwo jest dopasować jego działanie do potrzeb konkretnego pacjenta.
Laser neodymowo-yagowy, który wykazuje wysoką skuteczność leczenia zmian naczyniowych, zarówno niewielkich, także na twarzy, jak i obszernych naczyń, zlokalizowanych na przykład na nogach.
Urządzeniem, którego popularność wśród specjalistów i pacjentów nie maleje, jest laser frakcyjny CO2. Wiązka lasera w kontrolowany sposób tworzy w skórze mikrouszkodzenia, co pobudza ją do intensywnej syntezy naturalnych zasobów kolagenu i elastyny. Co jest jej efektem? Widoczne odmłodzenie skóry, zagęszczenie jej i wygładzenie.
Urządzenia wykorzystujące światło Dye-VL – czyli wąskopasmowe pulsacyjne światło – z całą swoją mocą likwiduje przebarwienia różnego typu oraz zmiany naczyniowe. Dye-VL dzięki precyzyjnie określonemu zakresowi wiązki światła jest jednym z najbezpieczniejszych urządzeń, które pomaga pozbyć się nieestetycznych pajączków czy zmian barwnikowych w obszarze twarzy.
Sprawdź także: Laseroterapia w medycynie estetycznej
Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych
Za skrótem HIFU kryje się angielski termin high intensity focused ultrasound, czyli skupiona wiązka fal dźwiękowych wysokiej intensywności. Na czym polega ich rola w medycynie estetycznej? Podczas zabiegu ultradźwięki powodują ruch i tarcie komórek prowadzące do ich rozgrzania nawet do 70°C, które z kolei powoduje rozpoczęcie intensywnych procesów regeneracyjnych. Efekty HIFU często określa się jako „lifting bez skalpela” – skóra jest w widoczny sposób odmłodzona, wygładzona i zagęszczona, owal twarzy lepiej zarysowany, a zmarszczki i bruzdy mniej widoczne.
Podobny mechanizm działania prezentująurządzenia z użyciem fali radiowej. Skutkiem jej działania także jest rozgrzanie tkanek skóry i stymulacja produkcji jej naturalnych budulców: kolagenu i elastyny, które odpowiadają za zdecydowaną poprawę wyglądu i kondycji skóry po zabiegu falą radiową.
Pole elektromagnetyczne
Idea wykorzystania energii elektromagnetycznej ma już kilkadziesiąt lat, lecz pierwotnie korzystano z niej w medycynie do poprawy pracy mięśni. Dopiero po latach, już w XXI wieku, udowodniono jej właściwości sprawdzające się w medycynie estetycznej: zdolność redukcji tkanki tłuszczowej, modelowania ciała i budowania masy mięśniowej. Jakie efekty można osiągnąć dzięki zabiegom z wykorzystaniem zjawiska elektromagnetyzmu? Najczęściej wymienia się wysmuklenie ciała, wyrzeźbienie pośladków i ud, a także likwidację nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Zabieg powstał z połączenia mezoterapii mikroigłowej i działania pola elektromagnetycznego. Z jednej strony więc skóra poddawana jest tysiącom mikronakłuć, dzięki którym składniki aktywne nakładane na skórę mają szansę na lepsze dotarcie do tkanek, z drugiej zaś – jest podgrzewana falą radiową, co jeszcze intensywniej stymuluje procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry. Proces kolagenogenezy jest długotrwały: na pełne efekty serii zabiegów czeka się do kilku miesięcy. Rezultatem jest wyraźnie odmłodzona, dogłębnie zregenerowana skóra. Warto dodać, że zabieg ten z powodzeniem wykonuje się na skórze całego ciała, nie tylko twarzy.
Zimne mikrofale
Podobnie do energii elektromagnetycznej, zimne mikrofale często wybierane są przez osoby chcące w szczególny sposób zadbać o swoje ciało. Wysmuklić je, ujędrnić i zredukować miejscowo nagromadzoną tkankę tłuszczową i tak „znielubiony” przez pacjentów cellulit. Jak działają zimne mikrofale? W kontrolowany sposób wywołują skurcz włókien kolagenowych i kolagenogenezę, przynosząc widoczne ujędrnienie skóry. Rozbijają komórki tłuszczowe, które są naturalnie metabolizowane i usuwane z organizmu po zabiegu. Rozbijają także cellulit, niezależnie od tego, czy jest on świeży, czy utrwalony. Dzięki trzem zakresom działania można idealnie dopasować parametry zabiegu do kondycji skóry i oczekiwań danej osoby.
Najnowsza technologia alternatywą dla chirurgii plastycznej
Urządzenia hi-tech wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki są coraz bardziej dostępne. Kolejne propozycje producentów sprzętu przynoszą rozwiązania, o których kilka lat temu nawet nie śniliśmy. Rosnąca popularność zabiegów medycyny estetycznej, bezpieczeństwo i często zredukowana do minimum rekonwalescencja sprawiają, że urządzenia te są alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej, które obarczone są większym ryzykiem i dłuższą rekonwalescencją.
Zabiegi z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych to zapewne przyszłość klinik i gabinetów medycyny estetycznej. Warto więc przy wyborze specjalisty kierować się również sprzętem, jakim dysponuje, bo medycyna estetyczna to zdecydowanie więcej niż przysłowiowa „igła i strzykawka”.