Sucha skóra jest jednym z czterech podstawowych typów – oprócz niej wyróżniamy także skórę normalną, tłustą i mieszaną, lecz to właśnie skóra sucha wymaga od nas największej troski. Czy w walce o piękną skórę z góry skazani jesteśmy na porażkę, gdy wiemy, że to, co widzimy codziennie w lustrze, to skóra sucha? Na szczęście nie – współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które chcą świadomie dbać o skórę suchą.
Sprawdź także: Pielęgnacja skóry tłustej
Jak wygląda skóra sucha i jak ją rozpoznać?
Rozpoznanie skóry suchej zwykle nie nastręcza trudności: jest nieelastyczna, pozbawiona blasku, napięta, bywa szorstka i matowa. Gołym okiem widać, że ma skłonność do intensywnego rogowacenia naskórka i łuszczenia, co ma związek z niedostateczną produkcją sebum – to właśnie sebum odpowiada za prawidłowy poziom ochrony skóry przed wysuszaniem od środka i przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Skóra sucha wykazuje dysfunkcje w obu tych obszarach – z jednej strony jest nadmiernie wysuszona, z drugiej zaś jest zdecydowanie bardziej narażona na niekorzystne działanie wiatru, mrozu, promieni słonecznych czy zanieczyszczonego powietrza. Na pogorszenie jej stanu mogą mieć wpływ nawet tak trywialne czynniki jak ogrzewanie czy klimatyzacja. Skóra sucha często swędzi, piecze, może nawet pękać – to z kolei często prowadzi do drapania skóry, co jeszcze pogarsza jej kondycję i pogłębia istniejące problemy.
Biorąc pod uwagę budowę i dysfunkcje skóry suchej, ten typ niestety starzeje się najszybciej ze wszystkich: zmarszczki powstają szybciej i są bardziej widoczne, bruzdy są głębsze, a brak elastyczności i permanentna suchość sprawiają, że możliwości regeneracyjne skóry suchej są bardzo ograniczone.
Sprawdź także: Podstawowe typy skóry – jak je rozpoznać?
Na czym polega pielęgnacja gabinetowa skóry suchej?
Jak więc zadbać o tak problematyczną skórę? – to pytanie zadaje sobie wiele osób na co dzień borykających się z nieestetycznym łuszczeniem, swędzeniem i napięciem skóry. Odpowiedzią są zabiegi medycyny estetycznej – wachlarz zabiegów poprawiających kondycję, nawilżenie i wygląd skóry suchej jest bardzo szeroki. Istnieje wiele metod złuszczania i nawilżania skóry suchej – zarówno nieinwazyjnych, jak i małoinwazyjnych; opartych na działaniu specjalistycznych preparatów lub skupiających się na nakłuwaniu lub mikronakłuwaniu skóry, by dostarczyć składniki aktywne do głębszych warstw skóry. Jakie zatem zabiegi są najczęściej wybierane?
Mezoterapia kontra permanentna suchość skóry
Jedną z najskuteczniejszych metod intensywnego, wielopoziomowego nawilżania jest mezoterapia. Jest to metoda o wysokim profilu personalizacji – gabinety medycyny estetycznej oferują wiele różnorodnych preparatów, dzięki czemu możliwe jest dobranie ich ściśle do potrzeb skóry pacjenta. Jedną z najskuteczniejszych opcji jest mezoterapia preparatem łączącym kwas hialuronowy i glicerol, choć warto podkreślić, że w tym zestawieniu glicerol potęguje działanie kwasu hialuronowego, który znany jest ze swoich właściwości ultranawilżających. Warto pamiętać, że zaledwie jedna cząsteczka kwasu może związać nawet do 250 cząsteczek wody! Mezoterapię przeprowadza się nie tylko na twarzy, lecz także na szyi, dekolcie i na skórze dłoni.
Mikrodermabrazja i oksybracja – delikatne i skuteczne złuszczanie skóry suchej
Wśród zabiegów nieinwazyjnych triumfy święci mikrodermabrazja, której regularne wykonywanie przynosi świetne rezultaty w pielęgnacji skóry suchej. Jest to kolejny zabieg, który można dopasować do aktualnych potrzeb skóry danego pacjenta: najdelikatniejszą odmianą tej popularnej procedury jest mikrodermabrazja wodno-tlenowa – inaczej oksybrazja – w której martwy naskórek złuszcza się solą fizjologiczną i tlenem. Godna polecenia jest również mikrodermabrazja diamentowa: siłę jej działania reguluje się wyborem głowicy o mniejszej lub większej ziarnistości. Zabieg ten sprawia, że skóra szara, szorstka i pozbawiona blasku regeneruje się, staje się gładka i nabiera zdrowych barw.
Skóra sucha – czas na kwas
Pacjenci borykający się z suchą skórą równie chętnie stosują zabiegi, których działanie oparte jest na kwasach – przy tak problematycznej cerze wykorzystuje się delikatne kwasy, takie jak kwas jabłkowy, migdałowy czy mlekowy. Szczególnie ten ostatni jest warty uwagi, ponieważ jego działanie jest dwutorowe: z jednej strony delikatnie złuszcza naskórek, z drugiej – ma działanie nawilżające. Specjalista ma wybór spośród wielu kwasów i stężeń, dzięki czemu ma szansę dobrać preparat idealnie do potrzeb konkretnego pacjenta.
Krwiopochodne preparaty autologiczne – to tylko tak groźnie brzmi!
W pielęgnacji skóry suchej doskonałe rezultaty przynosi zastosowanie krwiopochodnych preparatów autologicznych. Pod tą skomplikowaną nazwą kryją się preparaty pozyskiwane bezpośrednio z krwi pacjenta, na przykład osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa I-PRF i fibryna F-PRF. Choć każdy z tych preparatów ma nieco inne działanie, wiele je łączy: podawane są metodą mezoterapii igłowej; preparat pozyskiwany jest z krwi pacjenta pobranej przed zabiegiem – krew jest odwirowywana w specjalnej wirówce; zabieg jest małoinwazyjny i w pełni naturalny – metoda przeszczepu autologicznego sprawia, że preparat jest antyalergiczny i całkowicie bezpieczny dla pacjenta.
Sprawdź także: Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne?
Na koniec… garść dobrych rad, jak na co dzień dbać o suchą skórę
Zabiegi gabinetowe są celną odpowiedzią na potrzeby suchej skóry, jednak aby jak najdłużej cieszyć się z efektów zabiegów, warto zadbać o staranną pielęgnację domową, opartą na kosmetykach wskazanych przez doświadczonego kosmetologa. Pozwala to uniknąć błędów wynikających z braku wiedzy na temat tych składników kosmetyków, które mogą nam szkodzić, zamiast pomagać. Warto pamiętać, że dobrze dobrane kosmetyki nie muszą być ani bardzo drogie, ani trudno dostępne – kosmetolog dobiera kosmetyki nie tylko do potrzeb skóry, lecz także do zasobności portfela!
W codziennym życiu z suchą skórą priorytetowe jest optymalne nawodnienie całego organizmu – nie wolno doprowadzać do odwodnienia, o czym warto pamiętać nie tylko w upały czy w czasie uprawiania sportu, lecz także na co dzień.
Złotym standardem jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna, a także unikanie niepotrzebnego drażnienia skóry suchej – agresywne peelingi, zbyt długie gorące kąpiele czy tarcie skóry ręcznikiem tylko pogorszą jej stan. Nie bez znaczenia pozostają czynniki związane ze stylem życia: fatalnie na skórę suchą wpływa palenie tytoniu, picie alkoholu, źle zbilansowana dieta, nadmiar stresu i niewystarczająca ilość snu, a także narażanie jej na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i zanieczyszczonego powietrza.
Jaka więc powinna być codzienna pielęgnacja skóry suchej? Kompleksowa – łącząca zdrowy tryb życia, staranną i przemyślaną pielęgnację domową oraz odpowiednio dobrane zabiegi medycyny estetycznej. Holistyczne podejście do tego niełatwego zadania, jakim jest pielęgnacja suchej skóry, na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty pod postacią gładkiej, optymalnie nawilżonej i promiennej cery.