Codzienne przyzwyczajenia pielęgnacyjne, bogata mimika, a nawet wady wzroku mogą niekorzystnie wpływać na ten niezwykle delikatny obszar. Czy jest coś, co możemy zrobić, by ponownie cieszyć się promiennym spojrzeniem? Oczywiście, że tak. Z jednej strony warto wdrożyć zasady skutecznej profilaktyki, z drugiej zaś zapoznać się z ofertą nowoczesnych, bezpiecznych i skutecznych zabiegów, dzięki którym nasze oczy odzyskają dawny blask.
Skóra wokół oczu – miejsce inne niż wszystkie
Skóra wokół oczu to obszar o szczególnych potrzebach – nie może być inaczej, gdyż grubość skóry w tym miejscu to zaledwie pół milimetra. Gdy dodamy do tego niemal szczątkową obecność gruczołów łojowych i potowych oraz podściółki tłuszczowej, uzyskamy kompletny obraz miejsca niezwykle wrażliwego, delikatnego i podatnego na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Warto także pamiętać, że skóra okolic oczu pozostaje w nieustannym ruchu, za co odpowiada sześć mięśni pracujących całą dobę. Każde otwarcie oczu, ich zamknięcie czy mrużenie wpływa na skórę wokół oczu, a im bogatsza mimika twarzy, tym bardziej widoczne zmiany mogą generować mięśnie. Spójrzmy prawdzie w oczy: skóra wokół oczu jest zagniatana i prostowana nieskończoną ilość razy – szacunkowe dane mówią, że w ciągu roku mrugamy nawet 8 milionów razy. Czy to musi zostawić trwały ślad na skórze? Niestety, zazwyczaj właśnie tak się dzieje.
Przyczyny problemów skóry wokół oczu
O tym, czy będziemy mieli defekty skóry okolicy oczu, w dużej mierze decydują uwarunkowania genetyczne, jednak nie bez znaczenia pozostają liczne czynniki zewnętrzne i środowiskowe. Na liście największych grzechów przeciwko zdrowej, jędrnej i gładkiej skóry wokół oczu znajdują się:
- odwodnienie spowodowane długotrwałym przyjmowaniem niewystarczającej ilości płynów,
- niedostateczna pielęgnacja skóry lub pielęgnacja z użyciem niewłaściwych kosmetyków, niedobranych do typu skóry i jej potrzeb,
- niestaranny, agresywny demakijaż,
- wady wzroku prowadzące do częstego mrużenia oczu,
- palenie papierosów,
- narażanie skóry na działanie promieni słonecznych lub solarium bez odpowiednio wysokiej ochrony za pomocą filtrów,
- niezbilansowana dieta,
- życie w permanentnym stresie,
- niewystarczająca ilość snu.
Profilaktyka antiaging okolicy oczu
Czy więc istnieje w ogóle pojęcie profilaktyki antiaging w kontekście skóry wokół oczu? Oczywiście. Na pierwszym miejscu warto postawić świadomą pielęgnację skóry z użyciem kosmetyków starannie dobranych do naszych faktycznych potrzeb. To, w jaki sposób dbamy o skórę, czy jesteśmy konsekwentni i dokładni, w jaki sposób wykonujemy demakijaż czy jak nawilżamy skórę, ma ogromne znaczenie. Nie mniej ważna jest dbałość o całe nasze ciało, pod czym rozumiemy dobrze zbilansowaną dietę, prawidłowy poziom nawodnienia organizmu, a także zapewnienie sobie optymalnej ilości snu i unikanie używek, przede wszystkim palenia tytoniu.
Problemy skóry wokół oczu
Mimo że skóra wokół oczu nie zajmuje dużej powierzchni, to istnieje wiele problemów, które mogą pojawić się właśnie w tej okolicy. Wśród najczęstszych defektów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej, znajdują się:
- kurze łapki – charakterystyczne drobne zmarszczki mimiczne, które rozchodzą się promieniście od zewnętrznych kącików oczu,
- zmarszczki dolnej powieki – poziome zmarszczki, które sprawiają, że twarz wygląda na starszą, zmęczoną i smutną,
- cienie i worki pod oczami – niezależnie od tego, czy są żółtawe, wpadające w błękit, szarość czy fiolet, prowadzą do tego, że twarz sprawia wrażenie przemęczonej, niewyspanej, zmęczonej lub chorej,
- plamy, przebarwienia, oznaki fotostarzenia – niejednolity koloryt okolic oczu wpływa na całą twarz. Dotyczy to także zmian związanych z brakiem dostatecznej ochrony przeciwsłonecznej,
- nadmierna wiotkość skóry i utrata jędrności okolicy oka – to procesy związane z redukcją zasobów kolagenu i elastyny: gdy skóra traci naturalne „rusztowanie”, utrata jędrności jest wyraźna, a wszystkie inne defekty – widocznie pogłębione,
- utrata objętości w okolicy doliny łez – to charakterystyczne zagłębienie bezpośrednio pod dolną powieką, biegnące ukośnie od wewnętrznego kącika oka w kierunku kości policzkowych,
- opadające górne powieki – to związany z wiotczeniem skóry defekt, na skutek którego twarz wygląda na permanentnie przemęczoną i smutną; w niektórych przypadkach może utrudniać widzenie,
- opadające kontury brwi – wpływa to na całą twarz, postarzając ją i zmieniając jej wyraz na przygnębiony, a nawet zły czy groźny.
Idealne zabiegi dla skóry wokół oczu
Wśród zabiegów najczęściej wybieranych przez pacjentów borykających się ze starzeniem się skóry wokół oczu znajdują się te z zastosowaniem dwóch znanych i cenionych preparatów: toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Pierwszy pomoże natychmiast usunąć zmarszczki mimiczne, drugi – wypełni ubytki tkankowe i nada objętości tam, gdzie jej brakuje.
Równie popularnym rozwiązaniem jest mezoterapia igłowa, która do głębszych warstw skóry dostarcza indywidualnie dobrane preparaty bogate w składniki aktywne. Mezoterapia powoduje także stymulację komórek do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny – naturalnych wypełniaczy pełniących funkcję „rusztowania” dla skóry.
Sprawdź także: Mezoterapia igłowa, czyli jak skutecznie odmłodzić skórę?
Inną metodą walki z niedoskonałościami delikatnego obszaru wokół oczu jest użycie technologii laserowej. Warto dodać, że ta metoda jest nie tylko bardzo skuteczna, lecz przede wszystkim bezpieczna, nawet w tak specyficznym obszarze.
Na skórę wokół oczu stosuje się także peelingi chemiczne, których skład dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjenta. To, jaki kwas zostanie użyty i w jakim stężeniu, ustala się w trakcie konsultacji poprzedzającej zabieg.
Jedną z częściej wybieranych metod jest mikronakłuwanie, które jest idealnym rozwiązaniem na worki i cienie pod oczami. Będące elementem specjalnego urządzenia mikroigły nakłuwają skórę miejsce przy miejscu, powodując jej kontrolowanie uszkodzenia, na co organizm reaguje uruchomieniem działań naprawczych i intensywną regeneracją.
Radość, wzruszenie, stres, zmęczenie…
W wielu przypadkach to oczy zdradzają nasz wiek, bo to właśnie wokół nich upływający czas pozostawia wiele zmian. Zdrowy styl życia, odpowiednia pielęgnacja i specjalistyczne zabiegi sprawiają, że skóra wokół oczu ma szansę na dłużej zachować blask, jędrność i gładkość. To, co będą mówić nasze oczy, w dużej mierze zależy od nas samych.